Polskie firmy nawiązują nowe kontakty na targach branżowych w Dubaju

Expo 2020 Dubai to wydarzenie o charakterze globalnym, które skupia uwagę całego świata. Podczas konferencji, seminariów biznesowych, a także spotkań B2B, polscy przedsiębiorcy mogą nawiązać nowe kontakty i wzmacniać swój potencjał biznesowy na rynkach Bliskiego Wschodu. W ekspansji zagranicznej polskim firmom pomaga także udział w międzynarodowych targach branżowych, które odbywają się w towarzystwie Wystawy Światowej w Dubaju. Zaliczają się do nich m.in. Arab Health i Gulfood.

  • Arab Health, które odbyło się w dniach 24-27 stycznia 2022 roku, zgromadziło ponad 3500 wystawców. Na miejscu i online odwiedziło je ponad 56 tysięcy zwiedzających.

  • 24 stycznia 2022 roku polskie stoisko na targach Arab Health odwiedził m.in. Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai, Adrian Malinowski

  • Okazją do promocji dla polskich firm z sektora spożywczego są targi branżowe Gulfood, które zaplanowano w dniach od 13 do 17 lutego 2022 roku. Organizatorem stoiska będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Pojawią się na nim 24 firmy z Polski, rodzimi przedsiębiorcy będą wystawiać się także samodzielnie 

Na Expo 2020 Dubai Pawilon Polski jest miejscem blisko 1000 wydarzeń. Duża część spośród nich to inicjatywy o charakterze biznesowym, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorców. Ich uzupełnieniem jest udział w targach branżowych, towarzyszących Wystawie Światowej od początku jej trwania. Stanowią silny bodziec do rozwoju na zagranicznych rynkach dla firm z różnych, perspektywicznych branż. Pozwalają lepiej przedstawić produkty i usługi oraz poznać nowych potencjalnych partnerów handlowych.

Arab Health – największe targi branży sprzętu medycznego na Bliskim Wschodzie

Od 24 do 27 stycznia 2022 roku polskie firmy i startupy z branży medycznej uczestniczyły w targach Arab Health, które są największym tego typu wydarzeniem na Bliskim Wschodzie. Tegoroczna 47. edycja odbyła się w Dubai World Trade Centre. W jej trakcie przedstawiciele polskich firm prezentowali innowacyjne usługi i technologie, które zmieniają branżę medyczną. Na Arab Health poszukiwano potencjalnych inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami z branż elektromedycyny, technologii medycznych, sprzętu diagnostycznego, laboratoryjnego, fizjoterapii i sprzętu ortopedycznego. Organizatorem stoiska, na którym wystawiały się rodzime firmy, była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Promowało się na nim około 80 przedsiębiorców, a 40 spośród nich było obecnych na miejscu. Polskie firmy wystawiały się na stoisku PARP-u, Śląska oraz samodzielnie. Nawiązywano nowe kontakty z partnerami handlowymi z krajów z regionu Bliskiego Wschodu.

Łącznie na targach branżowych Arab Health pojawiło się 3500 wystawców z ponad 60 krajów z całego świata. Targi odbywają się w Dubaju, mają szeroki zasięg oddziaływania i są także bramą do rynków afrykańskich i krajów z Azji Środkowej. Polski sprzęt medyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem, m.in. w Niemczech, Danii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, jak i w Chinach, Kazachstanie czy Turcji. Zwiększona rozpoznawalność polskich firm medycznych na rynkach międzynarodowych to między innymi efekt skutecznie prowadzonych działań promocyjnych, w tym obecności na najważniejszych targach branżowych na świecie. O międzynarodowym charakterze polskich firm produkujących sprzęt medyczny może świadczyć fakt, że średnio 60 proc. ich obrotu przypada na eksport.

Gulfood – branża spożywcza z całego świata w jednym miejscu

W dniach od 13 do 17 lutego 2022 roku odbędą się jedne z najważniejszych targów dla branży spożywczej – Gulfood. Organizatorem polskiego stoiska będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przedsiębiorcy z różnych stron świata zaprezentują swoje produkty w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Targi Gulfood to największe targi z branży spożywczej na świecie. W tym roku odbędzie się 26 edycja tego wydarzenia. Weźmie w nich udział 120 krajów wystawczych w 21 halach, łącznie ponad 4000 wystawców, natomiast liczba odwiedzających sięga około 93 tys. osób. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych z potencjalnymi kontrahentami nie tylko z ZEA oraz innych krajów arabskich, ale także z całego świata, w szczególności z Azji i Afryki. 

 W maju odbędzie się z kolei Arabian Travel Market. Stoisko polskiej branży turystycznej będzie udostępnione dla odwiedzających targi od 9 do 12 maja 2022 roku. 

Go To Brand – promocja marek na rynkach zagranicznych

W zaistnieniu na targach branżowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pomaga program Go To Brand Expo 2020. Z łącznego wsparcia finansowego, które 70 mln zł, skorzystało 295 firm. Projekt, za którego realizację odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że przedsiębiorcy złożyli łącznie aż 454 wnioski, w tym 132
z województwa mazowieckiego. Najwięcej wniosków złożyły mikrofirmy – 285. 120 aplikacji pochodziło
z kolei od firm małych, a 49 od przedsiębiorstw średniej wielkości. Łączna wartość wnioskowanego wsparcia wyniosła 111 mln zł. Budżet konkursu, pierwotnie zaplanowany na 50 mln zł, w związku ogromnym zainteresowanie, finalnie został zwiększony do 70 mln zł. 

Dofinansowanie w ramach „Go to Brand” otrzymały projekty, które mają na celu promocję marek produktowych nie tylko w trakcie wydarzeń organizowanych podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai, ale też targów branżowych. W programie promocji opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju
i Technologii, wydarzenia targowe obejmują kilkanaście branż i sektorów innowacyjnej gospodarki, takich jak: biotechnologia i farmaceutyki, budownictwo, części samochodowe i lotnicze, maszyny
i urządzenia, moda i kosmetyki, IT/ICT, jachty i łodzie rekreacyjne, żywność, sprzęt medyczny, meble, usługi prozdrowotne oraz energetyka, ochrona środowiska.