Wypełnij PIT przez Internet! Intuicyjny program nie pozwoli na popełnienie błędu

Między 15 lutym a początkiej maja, wszyscy podatnicy mają obowiązek rozliczyć swój podatek z Urzędem Skarbowym. Mowa o wszystkich tych, którzy w poprzednim roku uzyskiwali przychody pracując na etacie, zleceniu bądź na mocy umowy o dzieło. Czynność ta nie kojarzy się Polakom zbyt pozytywnie. Nic w tym dziwnego, formularze PIT są skomplikowane a do uzupełnienia ich często potrzebujemy osoby trzeciej, kogoś, kto się na tym zna, np. księgowego. Na szczęście w 2019 roku zadanie to zostało ułatwione, ponieważ Ministerstwo Finansów udostępniło możliwość rozliczania się z fiskusem przez Internet. Czy program do PIT jest dobrym rozwiązaniem? Czy korzystanie z niego jest bezpieczne? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

E-deklaracje online

Od 2019 roku mamy możliwość korzystania z elektronicznej wersji dokumentów formularzy PIT. Dzięki temu nie musimy wychodzić z domu aby rozliczyć się z fiskusem, możesz zrobić to w zaciszu domowym i bez pomocy osób trzecich. Jedyne co musisz zrobić to zalogować się do wybranego wcześniej serwisu, wybrać odpowiedni dla siebie formularz PIT, wpisać swoje dane oraz wysłać dokument do Urzędu Skarbowego. Kiedy już zalogujesz się na stronę będziesz miał do wyboru następujące formularze:

 • PIT- 28,

 • PIT- 36,

 • PIT- 36L,

 • PIT- 37,

 • PIT- 38,

 • PIT- 39.

Następnie program https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 poprowadzi Cię przez cały formularz dokładnie wskazując co wpisać i do której luki. Na koniec, przed wysłaniem dokumentu, będziesz musiał podać następujące dane:

 • imię i nazwisko,

 • datę urodzenia,

 • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, czyli nie prowadzisz żadnej działalności gospodarczej),

 • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

 • kwotę przychodów wpisaną w poprzednim rozliczeniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów wystarczy, że wpiszesz ,,0'').

Pamiętaj o dokładnym wpisaniu wszystkich danych oraz sprawdzeniu ich przed wysłaniem formularza.

Wiele osób boi się tego elementu e-deklaracji, którym jest wpisywanie swoich danych, takich jak PESEL, w Internecie. Jednak samo Ministerstwo Finansów zapewnia o bezpieczeństwie tego rozwiązania oraz o bezpieczeństwie danych.

 

Pamiętaj, aby rozliczyć swój PIT w terminie!

Zwykle czas na uzupełnienie i wysłanie deklaracji podatkowych zamyka się w przedziale 15 luty- 30 kwietnia. Jednak w tym roku ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, czyli dzień niepracujący dla Urzędów Skarbowych. Dlatego termin został przesunięty na 2 maja, na korzyść podatników. Należy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu tego terminu, w innym wypadku mogą spotkać Cię duże nieprzyjemności. Są to np. kary w postaci kary grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku można otrzymać obie z nich. Jest jednak opcja, w której nie wyślesz PITu ale też nie otrzymasz żadnej kary. Jest to możliwe jeśli wcześniej zalogowałeś się do serwisu z programem do PIT ale nie wysłałeś formularza. Wtedy program uzupełni go za Ciebie automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez dział administracji.