Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na zębach?Kamień nazębny, bardziej znany jako płytka nazębna, to twardy osad mineralny, który tworzy się na powierzchni zębów, gdy nie przestrzegasz zasad higieny jamy ustnej. Nieleczony kamień nazębny może prowadzić do zakażenia bakteryjnego, próchnicy zębów i chorób dziąseł. Kamień nazębny tworzy się głównie pod dziąsłami, w pobliżu podstawy zębów i pod powierzchnią połączenia cementowo-szkliwnego. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia na zębach i zmniejszyć prawdopodobieństwo jego powstawania w przyszłości, ważne jest, aby codziennie dbać o higienę jamy ustnej. Poniżej zdradzamy kilka sekretów zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego na zębach i pomagamy zachować zdrową jamę ustną.

Regularnie nitkuj zęby

Nitkowanie zębów przynosi wiele korzyści, a jedną z nich jest zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego na zębach. Szczotkowanie zębów usuwa płytkę nazębną z powierzchni zębów, ale nie sięga dalej. Bakterie powodujące ubytki i choroby dziąseł rozwijają się w tych częściach jamy ustnej, do których trudno dotrzeć szczoteczką do zębów.

  • Nitkowanie może pomóc w usuwaniu płytki nazębnej spod linii dziąseł i zapobiec jej przekształceniu się w kamień nazębny.

  • Jeśli masz trudności z dotarciem do wszystkich obszarów jamy ustnej za pomocą szczoteczki do zębów i nici dentystycznej, możesz spróbować użyć elektrycznej szczoteczki do zębów, która czyści trudno dostępne miejsca i ma udowodnione działanie poprawiające stan zdrowia jamy ustnej.

Innym sposobem zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej o właściwościach zwalczających kamień. Płyn do płukania ust jest doskonałym sposobem na zwalczanie nieświeżego oddechu, ale może również pomóc w zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego.

Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie odpowiednią szczoteczką do zębów

Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie to najważniejszy sposób zapobiegania odkładaniu się kamienia na zębach. Powinieneś czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, ale wiele osób szczotkuje je tylko raz. Szczotkowanie zębów usuwa płytkę nazębną, zanim przekształci się ona w kamień nazębny. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, może prowadzić do powstawania ubytków, chorób dziąseł i utraty zębów. Ponadto zęby będą jaśniejsze i bielsze, jeśli będziesz je regularnie szczotkować, ponieważ płytka nazębna może przebarwiać zęby. Rodzaj używanej szczoteczki do zębów ma ogromne znaczenie. Szczoteczka o miękkim włosiu i małej główce dokładnie wyczyści Twoje zęby. Szczoteczka elektryczna jest idealna dla osób o wrażliwych zębach, nieposiadających zdolności manualnych lub noszących aparat ortodontyczny.