3 sposoby na to, by Twoja firma nie rozpadła się w czasie kryzysuBądźmy szczerzy. Możesz przeczytać tyle artykułów, ile chcesz o ciągłości działania, gotowości na pandemię, odzyskiwaniu danych po katastrofie i zarządzaniu kryzysowym. Żadna ilość lektur nie sprawi, że Twoja firma będzie odporna na kryzys. Katastrofy, naturalne lub spowodowane przez człowieka, zdarzają się. Dyrektorzy i właściciele firm, którzy myślą, że ich firma nigdy nie rozpadnie się w czasie kryzysu, łudzą się. Nie da się od tego uciec. W pewnym momencie swojej podróży biznesowej staniesz w obliczu kryzysu tak trudnego, że zagraża on przetrwaniu Twojego przedsiębiorstwa. Ale nie obawiaj się!

Ustanowienie kultury gotowości

Wspaniale jest mieć kuloodporny plan ciągłości działania, ale jeśli nie masz kultury gotowości, czeka cię walka podjazdowa. Kultura gotowości gwarantuje, że wszyscy, od dozorcy po prezesa firmy, są po tej samej stronie i wiedzą, co robić, gdy opadną żetony. W tworzeniu kultury gotowości kluczowe są dwie rzeczy. Po pierwsze, należy zidentyfikować funkcje krytyczne. Każda firma ma kilka funkcji, które są absolutnie niezbędne dla jej przetrwania i sukcesu. Bez tych funkcji firma stanęłaby w miejscu. Kiedy znasz swoje krytyczne funkcje, możesz zbudować plan ciągłości działania, który ma Twoje plecy. Będziesz wiedział dokładnie, jak poruszać się w sytuacji kryzysowej.

  • Będziesz wiedział, z kim rozmawiać i co mówić, aby przywrócić funkcje krytyczne do działania. Twoim drugim priorytetem jest stworzenie poczucia pilności.
  • Nie można zakładać, że pracownicy znają swoje funkcje krytyczne lub że poświęcili czas na zastanowienie się, co zrobić w przypadku kryzysu.
  • Musisz się upewnić, że wiedzą i że rozumieją, że gotowość jest najwyższym priorytetem.

Chroń ważne dane i infrastrukturę

Krytyczne dane i infrastruktura to kręgosłup Twojego biznesu. Bez nich jesteś sparaliżowany. Musisz mieć pewność, że Twoje najważniejsze dane i infrastruktura są chronione zarówno przed katastrofami naturalnymi, jak i spowodowanymi przez człowieka. Jeśli Twoja firma jest zagrożona klęską żywiołową, możesz chronić swoje krytyczne dane inwestując w plan tworzenia kopii zapasowych. Możesz mieć pewność, że zawsze będziesz miał dostęp do najważniejszych dokumentów, przechowując je w chmurze. Możesz również upewnić się, że wrażliwe dane nie znajdują się na jednym komputerze. Rozważ inwestycję w konfigurację redundantnej macierzy niezależnych dysków (RAID), która może pomóc zapewnić, że awaria jednego dysku nie spowoduje awarii całego serwera. Jeśli katastrofa jest nieunikniona, można również zainwestować w hot lub warm site, czyli dwa rodzaje wirtualnych centrów danych, które mogą pomóc w utrzymaniu danych w sieci, nawet jeśli główna lokalizacja ulegnie awarii.