Pracując na placu budowy z ciężkimi maszynami, nierzadko wymaga specjalnych kwalifikacji do ich użytkowania. Pracownicy powinni znać specyfikację sprzętu, a także wiedzieć jakie czynniki wpływają na ich własne bezpieczeństwo, oraz najbliższego otoczenia. Jakie wymagania zatem należy spełniać, aby móc operować zagęszczarkami? Koniecznie zajrzyj do poniższego artykułu.
Jakie wymagania należy spełnić, aby móc operować zagęszczarką?
Urządzenia, takie jak zagęszczarki, to dość specyficzna grupa maszyn budowlanych. Wymaga bowiem podstawowej wiedzy w zakresie użytkowania, a także specyfikacji technicznej. W końcu urządzenie to może osiągnąć nawet 150 kg. Jak widać nie tylko wiedza, jest tutaj kluczowa, ale również dobra sprawność fizyczna i zdrowotna. Jakie jeszcze wymagania zatem należy spełniać?
- Doświadczenie – operowanie maszynami budowlanymi wymaga sporego doświadczenia. Dotyczy to każdego rodzaju silnika. Mimo znajomości obsługiwania maszyn zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi.
- Wymagania zdrowotne – zagęszczarki to dość ciężkie urządzenia, dlatego też praca z nimi wymaga zarówno zdrowia, dobrej kondycji fizycznej, jak i sprawności manualnej. Operator maszyny musi ciągle analizować sytuację.
- Wymagania wiekowe – pełnoletność to główny wymóg, jeśli chodzi o korzystanie z maszyn budowlanych, gdyż taka osoba musi być świadoma zagrożeń wynikających z pracy z maszynami na budowie.
- Bezpieczeństwo w pracy – osoba korzystająca z zagęszczarek nie musi posiadać specjalistycznych uprawnień. Musi jednak przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, procedur BHP oraz zapoznać się z instrukcją obsługi samego urządzenia, oraz jak poprawnie zagęszczać grunt.
Jak działa zagęszczarka?
Zagęszczarka, jak sama nazwa wskazuje, służy do zagęszczania gruntu. Odbywa się to, dzięki szybkim i mocnym wibracjom, które wywierane są na daną powierzchnię gruntu. Sprawia to, że cząsteczki wody oraz powietrza, które uwięzione są wewnątrz masy, zostają uwolnione. Proces ten zwiększa nie tylko nośność gleby, ale także zmniejsza ryzyko odkształcania, a także wrażliwość na czynniki atmosferyczne. Zagęszczanie gruntu jest konieczne zawsze wtedy, gdy ma spełniać funkcję nośną. Zachodzi to szczególnie podczas budowy dróg, chodników i ścieżek rowerowych.
Zagęszczarka – jaką wybrać?
Każdy z nas decydując się na zakup sprzętu, w pierwszej kolejności powiem zapoznać się z podstawowymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę. Tak jest i w przypadku zagęszczarki. Sprawdźmy zatem jakie elementy są ważne, aby urządzenie mogło spełniać swoje funkcje oraz nasze oczekiwania.
Waga zagęszczarki – ciężar urządzenia pozwala na odpowiednie dociskanie gruntu. Im większa masa, tym mocniejsze i głębsze są efekty zagęszczania. Ponadto waga powinna wynosić od 100 do 300 kg.
Płyta robocza – wielość płyty powinna być dostosowana do powierzchni, na której będzie pracować zagęszczarka.
Siła odśrodkowa i częstotliwość wibracji – siła odśrodkowa odpowiedzialna jest za energię, która będzie oddziaływać na daną powierzchnię. Częstotliwość wibracji natomiast mówi o możliwej prędkości, z jaką maszyna może pracować.
Kierunek zagęszczania – na rynku dostępne są trzy rodzaje zagęszczarek ze względu na kierunek robót. Pierwsza z nich to ubijak stopowy, który sprawdzi się w ciasnym terenie. Drugim wyborem jest zagęszczarka jednokierunkowa, która poradzi sobie wyłącznie na prostym terenie. Ostatni z nich to dwukierunkowa, wykorzystywana podczas robót na dużych obszarach.
Głębokość zagęszczania – określa stopień głębokości, czyli ile centymetrów w głąb powierzchni, będzie widoczny efekt. Dzięki temu dowiemy się, czy poziom zagęszczenia sprawdzi się pod daną zabudowę.
Akcesoria – producenci niektórych marek, rozszerzają swoje maszyny o dodatkowe akcesoria lub funkcje. Dlatego warto sprawdzić, czy dana marka oferuje elementy, niewchodzące w podstawy skład zestawu.
Szeroka oferta zagęszczarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/zageszczarki
- Zewnętrzny materiał partnerski