Charakterystyka sit bębnowychCzym charakteryzują się sita bębnowe do przesiewaczy? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które rozważają wykorzystanie przesiewaczy do recyklingu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od odpowiednio dobranego sita zależą możliwości przesiewu surowca. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej charakterystyce sit bębnowych wykorzystywanych w przesiewaczach recyklingowych. Pozwoli to bowiem między innymi na maksymalne odzyskanie recyklingowanego surowca.

Podstawowa charakterystyka sit bębnowych do przesiewaczy

Obecnie na rynku istnieje wiele różnego rodzaju sit przeznaczonych do bębnowych przesiewaczy. Charakteryzują się one między innymi:

- Odpowiednio dobraną do przesiewanego materiału wielkością otworów.

- Materiału wykonania. Wybór materiału, z jakiego jest wykonane sito, uwarunkowany jest przesiewanym materiałem, oraz szeroko rozumianymi warunkami pracy. Do najpopularniejszych materiałów należą stal nierdzewna, mosiądz, miedź, aluminium, oraz tworzywa sztuczne.

- Odpowiednim kształtem oraz konstrukcją sita. Do najpopularniejszych konstrukcji należą złożone z kilku warstw sita w kształcie ronda oraz prostokątów.

Warto jednak pamiętać, że są to ogólne cechy charakteryzujące sita do przesiewaczy. Jeżeli bowiem chodzi o ich szczegółową charakterystykę, to jest ona ustalana indywidualnie do danej produkcji. Ma to na celu między innymi zoptymalizowanie całego procesu recyklingu.

Jakie wyróżniamy typy sit bębnowych do przesiewaczy?

Jeżeli chodzi o podział konstrukcyjny, to sita bębnowe do przesiewaczy możemy podzielić na:

- Mobilne.

- Stacjonarne.

Jeżeli chodzi o mobilne sita bębnowe, to jednymi z ciekawszych konstrukcji są sita monolityczne. Cechują się one zwartą oraz sztywną konstrukcją. Ich średnica zazwyczaj nie jest większa niż 2,5 metra, natomiast ich długość może osiągnąć nawet 10 metrów. Niewątpliwą zaletą sit monolitycznych jest możliwość ich szybkiego zamontowania w urządzeniu. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na przykład na czas potrzebny do przezbrojenia danego przesiewacza. Natomiast sita bębnowe stacjonarne posiadają średnicę do 3 metrów oraz długość do nawet 20 metrów. Z powodu swojej dużej masy (przekraczają one ciężar 20 ton) wymagają one odpowiednio dobranego napędu oraz wyposażenia w specjalną konstrukcję wsporczą. Sita tego typu dzięki zastosowaniu specjalnych siatek plecionych cechują się ponadto właściwościami samooczyszczającymi. Wynikają on z powstających w trakcie pracy sita drgań bębna. Między innymi z tych powodów sita tego typu stosuje się w maszynach stacjonarnych.