Szybki remont pokoju przed świętami - czemu nie?Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jest to czas spotkań z rodzinnym gronie i moment na długie rozmowy przy wspólnym posiłku. Jeśli przygotowania do świąt postępują, nie można zapomnieć także o odpowiednim przystrojeniu wnętrza. Jeśli jadalnia czy salon najlepsze lata mają już za sobą, to warto zdecydować się na szybki remont. Jak można go przeprowadzić i dlaczego warto?

Szybki remont pokoju przed świętami - jak zacząć?

Przeprowadzenie remontu zwykle kojarzy się z czasochłonnymi pracami, a następnie długimi godzinami porządkowania i sprzątania. Jednak kiedy święta są za kilka tygodni lub nawet dni, to na taki remont po prostu braknie nam czasu. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niego rezygnować. Można zdecydować się na szybkie odświeżenie salonu lub jadalni, a farby wewnętrzne sprawdzą się tu idealnie. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor, rodzaj farby, a następnie zabrać się do pracy. Warto pamiętać o:

  • zabezpieczeniu mebli i podłóg przed zachlapaniem;
  • dobraniu kolorów, które będą uniwersalne i stworzą harmonijną kompozycję z już istniejącą aranżacją.

W ten prosty sposób, w dosłownie kilka chwil można odświeżyć wnętrze przed świąteczną ucztą. Goście z pewnością zauważą pozytywną zmianę, która wpłynie na atmosferę podczas kolacji wigilijnej!

Jaką farbę wybrać do przedświątecznego remontu?

Farby wewnętrzne dostępne w asortymencie sklepów są obecnie wyjątkowo zróżnicowane. Co ciekawe, nie jest tu mowa jedynie o kolorach, ale o samym rodzaju farb. Do dwóch, najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • farby ceramiczne - wyróżnia je to, że są w stanie stworzyć na ścianie gładką, jednolitą powłokę;
  • farby lateksowe - te farby tworzą na ścianie powłokę elastyczną, która pozwala im "oddychać".

Z pozoru farby ceramiczne i farby lateksowe są do siebie wyjątkowo podobne. Jednak w przypadku produktów ceramicznych można mówić o powłoce twardej. Świetnie chroni ona ściany przed zabrudzeniami, a także innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Farba ta nie chłonie kurzu i pyłów. Produkty lateksowe z kolei są nieco bardziej podatne na kurz i plamy. Jednak ich niewątpliwą zaletą jest odporność - można je zmywać i łatwo utrzymać w czystości. Wybór nie jest więc najłatwiejszy. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia, w którym szybki remont będzie przeprowadzany. Jeśli mamy zamiar odświeżyć salon czy pokój dzienny, to farby lateksowe będą odpowiednim wyborem. Z kolei w przypadku jadalni, gdzie ściany są często narażone na zabrudzenia i różnego rodzaju otarcia, warto postawić na farby ceramiczne. Twarda powłoka zniweluje ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Dlaczego warto przeprowadzić szybki remont wnętrza przed świętami?

Świąteczna atmosfera może być wykreowana na wiele sposobów. Jednak to właśnie cały wystrój i aranżacja wnętrza odgrywają tu najważniejszą rolę. Poplamione ściany z ubytkami, czy odklejająca się tapeta z pewnością nie będą wprawiały w dobry nastrój. Właśnie dlatego warto wykorzystać farby wewnętrzne i zdecydować się na szybkie odświeżenie danego pomieszczenia. Nie zajmie to wiele czasu, a pomoże wykreować niesamowity efekt. Warto pamiętać o odpowiednim wyborze farby - rodzaju i koloru, a także o konieczności nałożenia podkładu i dwóch warstw produktu na powierzchnię. Szybki, przedświąteczny remont to nie tylko sposób na przygotowanie wnętrza do uroczystej kolacji. To także sposób na to, by cieszyć się efektowną aranżacją przez kilka, kolejnych lat. Znajdźmy więc motywację i zabierzmy się ochoczo do pracy - nie będziemy tego żałować!